Geri

KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı

08.03.2018 09:58

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Kültür ve Medeniyet Öğrenci Topluluğu tarafından II. Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yılı münasebetiyle “Son Büyük Sultan Abdülhamid Han’ı Anlamak” konulu söyleşi düzenlendi.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen söyleşi öncesi Kültür ve Medeniyet Öğrenci Topluluğu adına söz alan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi İbrahim Bal, programın düzenlenmesine katkı sağlayan üniversite yönetimine ve söyleşiye konuşmacı olarak katılan öğretim elemanlarına teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şubesi Başkanı, KSÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Göktürk ve KSÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğretim Elemanı Okt. Şevki Karabekiroğlu “Son Büyük Sultan Abdülhamid Han’ı Anlamak” konulu söyleşiyi gerçekleştirdiler.

“Abdülhamid Han’ı konuşmak, bugün bu milletin devam eden misyonunu konuşmak demektir.” diyen Öğr. Gör. İsmail Göktürk, “O, öyle büyük bir sultandır ki Abdülhamit Han’ın etkileri bugün halen devam ediyor. Kahramanmaraş’ın en büyük camisine ‘II. Abdülhamid Han’ adının verilmesi buna güzel bir örnektir.” dedi.

Abdülhamid Han’ın saltanatı boyunca İslam’ın inkişafı için çalıştığını ve dünyanın her noktasındaki Müslüman topluluklara ulaştığını ifade eden Göktürk, Abdülhamid Han’ın Osmanlının kuruluşundaki iki önemli unsur olan tekke ve medreselere önem verdiğini söyledi.

Abdülhamid Han dönemi ve günümüz arasında mukayesede bulunan Okt. Şevki Karabekiroğlu ise “O zamanda bugünkü gibi her yönüyle kuşatma vardı. O zamanın şartlarını bilmeden o dönem yargılanamaz.” şeklinde konuştu.

Abdülhamid Han’ın o dönemki bu kuşatmayı kırmak ve kimin kime hizmet ettiğini görebilmek maksadıyla büyük bir istihbarat ağı kurduğunu aktaran Karabekiroğlu, “Fikir üstünlüğü bütün güçlerin üzerindedir. Eğer bir grubun üstünlüğünü baştan kabul ediyorsanız. O grubun karşısında galip gelmeniz mümkün değildir.” diyerek o günkü devlet görevlilerinin dış güçlerin etkisiyle Abdülhamid Han’a karşı bir tutum içerisinde olduklarını anlattı.

Masonluk ve Siyonizm’in Sultan Abdülhamid’i tahtan indirenlerin arkasındaki asıl unsurlar olduğunun altını çizen Karabekiroğlu, “Fransız İhtilalinin doğurduğu hürriyet, adalet, eşitlik ve uhuvvet gibi kavramlar kullanılarak Abdülhamid Han’ın düşüşü körüklenmiştir.” ifadelerini kullandı.

Söyleşinin ardından KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonu fuaye alanında “II. Abdülhamid Han’ın Hayatı ve Projeleri” konulu fotoğraf sergisi katılımcılar tarafından gezildi.

AKEDAŞ

KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
Close KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
Close KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
Close KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
Close KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
Close KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı
Close KSÜ, II. Abdülhamid Han’ı Andı

Paylaş

Share to Facebook Share to Twitter
Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

Yorum Yazın

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

ANASAYFA

Kanal46